The MACo Board consists of the Executive Committee, Past Presidents of MACo who are serving as elected county officials, the elected chairperson from each of the twelve regional districts, and representatives from other county elected official associations, as provided for in the MACo By-laws.

Board of Directors

Executive Committee

  • Jim Hart, President, Madison County Commissioner
  • Shane Gorder, 1st Vice President, Richland County Commissioner
  • Doug Martens, 2nd Vice President, Rosebud County Commissioner
  • Bill Barron, Immediate Past President, Lake County Commissioner
  • Mike McGinley, Fiscal Officer, Beaverhead County Commissioner
  • Nicole “Cola” Rowley, Urban County Representative, Missoula County Commissioner

Past Presidents Currently Serving as Elected County Officials

  • Todd Devlin, 2016-2017, Prairie County Commissioner
  • Joe Briggs, 2013-2014, Cascade County Commissioner
  • Greg Chilcott, 2012-2013, Ravalli County Commissioner
  • John Ostlund, 2010-2011, Yellowstone County Commissioner
  • Carl Seilstad, 2009-2010, Fergus County Commissioner
  • Mike McGinley, 2008-2009, Beaverhead County Commissioner
  • Carol Brooker, 2002-2004, Sanders County Commissioner
  • Bob Mullen, 1985-1986, Jefferson County Commissioner

District Chairs

  • Gary Macdonald, District #1, Roosevelt County Commissioner
  • Jerry Collins, District #2, Garfield County Commissioner
  • Bob Lee, District #3, Rosebud County Commissioner
  • Larry Hendrickson, District #4, Liberty County Commissioner
  • Jane Weber, District #5, Cascade County Commissioner
  • Sandy Youngbauer, District #6, Fergus County Commissioner
  • Bill Wallace, District #7, Sweet Grass County Commissioner
  • Cory Kirsch, District #8, Jefferson County Commissioner
  • Don Seifert, District #9, Gallatin County Commissioner
  • Tony Cox, District #10, Sanders County Commissioner
  • Roman Zylawy, District #11, Mineral County Commissioner
  • Tom Rice, District #12, Beaverhead County Commissioner

District Vice Chairs

  • Richard Dunbar, District #1, Phillips County Commissioner
  • Gary Kartevold, District #2, Dawson County Commissioner
  • Steve Baldwin, District #3, Fallon County Commissioner
  • District #4, Vacancy
  • District #5, Vacancy
  • Nicole Borner, District #6, Musselshell County Commissioner
  • George Real Bird III, District #7, Big Horn County Commissioner
  • Laura Obert, District #8, Broadwater County Commissioner
  • District #9, Vacancy
  • Dave Stipe, District #10, Lake County Commissioner
  • Nicole “Cola” Rowley, District #11, Missoula County Commissioner
  • Ralph “Rem” Mannix, District #12, Powell County Commissioner

Elected Official Association Representatives

  • Leo Gallagher, County Attorneys, Lewis & Clark County
  • Stephanie Verhasselt, Clerk & Recorders, Richland County
  • Valerie Hornsveld, Clerks of District Court, Broadwater County
  • Joan Bjarko, Clerks of District Court, Daniels County
  • Coroners, Vacancy
  • Linda Cantin, Magistrates, Park County
  • Susan Beley, School Superintendents, Wheatland County
  • Brian Gootkin, Sheriffs & Peace Officers, Gallatin County
  • Adele Krantz, Treasurers, Flathead County