You are hereMACo Committees / 2012-2013 MACo Committees & Members

2012-2013 MACo Committees & Members


Agriculture Committee

Name Position County
Maureen Davey Chair Stillwater
Dave Schulz Vice Chair Madison
Keith Clawson   Sheridan
Bob Faw   Sweet Grass
Keith Holmlund   Custer
Tucker Hughes   Judith Basin
Gary Krueger   Flathead
Robert "Bob" Lee   Rosebud
Ralph "Rem" Mannix   Powell
Bob Pasha   Chouteau
Mark Peterson   Hill
Tom Rice   Beaverhead
Jim Shanks   Roosevelt
Ron Stoltz   Ravalli
Russ Tempel   Liberty
Herb Townsend   Meagher
Doug Tucker   Carbon
Janet Wolff   McCone
Leonard Wortman   Jefferson
Sandy Youngbauer   Fergus
Amy Adler MT Weed Control Assoc. Rep. Rosebud
Harold Blattie MACo Executive Director  

Community, Economic Development & Labor Committee

Name Position County
Joe Briggs Chair Cascade
Connie Ternes-Daniels Vice Chair Anaconda-Deer Lodge
Steve Baldwin   Fallon
Deb Brandon   Toole County
Jean Curtiss   Missoula
Suzy Foss   Ravalli
Vicki Hamilton   Custer
Pam Holmquist   Flathead
Jeff LaVoi   Hill
Gary Macdonald   Roosevelt
Duane Mitchell   Richland
Ron Ostberg   Teton
Cele Pohle   Powell
Teddy Robertson   Garfield
Tony Sitzmann   Glacier
Clint Tinsley   Park
Matt Vincent   Butte-Silver Bow
Darold Zimmer   Powder River
Sheryl Wood MACo Associate Director  

Conference Planning Committee

Name Position County
Joe Briggs Host 2012 - Cascade Cascade
Andy Hunthausen Chair - Host 2013 - Lewis & Clark Lewis & Clark
Jean Curtiss   Missoula
Maureen Davey   Stillwater
Ann Marie Davis   Prairie
Connie Eissinger   McCone
Susan Mosness   Sweet Grass
Cal Scott   Flathead
Harold Blattie MACo Executive Director  
Sheryl Wood MACo Associate Director  

Energy Committee

Name Position County
John Prinkki Chair Carbon
Allan Underdal Vice-Chair Toole
Sandra Broesder   Pondera
Jeff Burrows   Ravalli
Gerald Dell   Stillwater
Shane Gorder   Richland
Larry Hendrickson   Liberty
Doug Martens   Rosebud
James Moos   McCone
Patricia Mulvey   Anaconda-Deer Lodge
Bill Randash   Fallon
Harold Blattie MACo Executive Director  

Health & Human Services Committee

Name Position County
Carl Seilstad  Chair Fergus
Susan Mosness Vice Chair Sweet Grass
Deanna Bockness   Prairie
Elaine Graveley   Broadwater
Janice Hoppes   Pondera
Andy Hunthausen   Lewis & Clark
Bill Kennedy   Yellowstone
Ben Ober   Toole
Bruce Peterson   Valley
Jane Weber   Cascade
Sheryl Wood MACo Associate Director  

Justice & Public Safety Committee

Name Position County
Bill Barron Chair Lake
Laura Obert Vice Chair Broadwater
Mike DesRosier   Glacier
Sidney Fitzpatrick   Big Horn
Garth Haugland   Beaverhead
Ed Joiner   Rosebud
Kevin Krausz   Custer
Jim Reno   Yellowstone
Ken Ronish   Fergus
Daren J. Schuster   Chouteau
Dennis Shupak   Stillwater
Duane Simons   Mineral
Terry Vermeire   Anaconda-Deer Lodge
Sheryl Wood MACo Associate Director  

Land Use & Development Committee

Name Position County
Joe Skinner Chair Gallatin
J.R. Iman Vice Chair Ravalli
Ann Brower   Lake
Doug Buxbaum   Dawson
Shane Gorder   Richland
Jim Hart   Madison
Kevin A. Hart   Anaconda-Deer Lodge
Charles Kulbeck   Blaine
Gary Krueger   Flathead
Dave Reinhardt   Valley
David Richards   Powder River
Pam Converse MT Weed Control Assoc. Rep. Pondera
Susan Swimley MACo JPIA  
Tara DePuy MACo JPIA  
Harold Blattie MACo Executive Director  

Natural Resource/Public Lands Litigation Fund Committee

Name Position County
Connie Eissinger Chair - MACo Executive Committee McCone
Carl Seilstad Vice Chair - At-large member Fergus
Carol Brooker Public Lands Committee Sanders
Greg Chilcott Forest Counties Ravalli
Todd Devlin At-large member Prairie
Richard Dunbar Oil, Gas & Coal Counties Phillips
John Ostlund MACo Executive Committee Yellowstone
Tom Rice Agriculture Committee Beaverhead
Harold Blattie MACo Executive Director  

Public Lands Committee

Name Position County
Lesley Robinson Chair Phillips
Carol Brooker Vice Chair Sanders
Dean Blomquist   Golden Valley
Greg Chilcott   Ravalli
Todd Devlin   Prairie
Dan Happel   Madison
Laurie Johnston   Mineral
Chris King   Petroleum
Bill Loehding   Carter
Marty Malone   Park
Mike McGinley   Beaverhead
Mike Murray   Lewis & Clark
Cal Scott   Flathead
Mike Wendland   Hill
Donna Young   Powell
Scott Bockness MT Weed Control Assoc. Rep. Big Horn
Harold Blattie MACo Executive Director  

Resolutions & Legislative Committee

Name Position County
Mike Murray Chair - At-Large Lewis & Clark
Dave Reinhardt Vice Chair - At-Large Valley
Bill Barron Justice & Public SafetyChair Lake
Joe Briggs Comm. & Econ. Development  Chair Cascade
Maureen Davey Agriculture Chair Stillwater
Andy Hunthausen Urban Counties Representative Lewis & Clark
Mike McGinley Tax, Budget & Finance Chair Beaverhead
John Ostlund Transportation Chair Yellowstone
John Prinkki Energy Chair Carbon
Lesley Robinson Public Lands Chair Phillips
Carl Seilstad Health & Human Services Chair Fergus
Joe Skinner Land Use & Development Chair Gallatin
Harold Blattie MACo Executive Director  
Sheryl Wood MACo Associate Director  
Shantil Siaperas MACo Legislastive Coordinator  

Tax, Budget & Finance Committee

Name Position County
Mike McGinley Chair Beaverhead
Joe Briggs   Cascade
Ann Brower   Lake
Greg Chilcott   Ravalli
Connie Eissinger   McCone
Andy Hunthausen   Lewis & Clark
Bill Nyby   Sheridan
Cele Pohle   Powell
Nancy Schlepp   Meagher
Dave Schulz   Madison
Allan Underdal   Toole
Harold Blattie MACo Executive Director  
Sheryl Wood MACo Associate Director  
Tom Swindle MACo Finance Officer  

Transportation Committee

Name Position County
John Ostlund Chair Yellowstone
Richard Dunbar Vice Chair Phillips
Bart C. Bonney   Granite
Joe Christiaens   Pondera
Tony Cox   Sanders
Gale Decker   Lake
Frank DePriest   Blaine
John Grewell   Carbon
Larry Lekse   Musselshell
Bill Murdock   Gallatin
David Paugh   Golden Valley
Jim Ghekiere MT Weed Control Assoc. Rep. Liberty
Jerry Otto MACRS Representative Hill
Eric Griffin MACRS Representative Lewis & Clark
Harold Blattie MACo Executive Director  

 

Click Here to Download this Information